Alternatif Enerji

Alternatif Enerji Nedir?

Kullanılan ve belirli limitlerde bulunan enerji kaynaklarına göre çevreye, insan sağlığına ve ekonomik etkenlere olumlu etkisi olan doğal olarak doğada bulunan ve sürekli üretilebilen enerji kaynaklarıdır.
Alternatif Enerjinin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle sürekli yenilenebilir ve tükenmez. İnsan sağlığına ve çevre duyarlılığına zarar verici değildir. Uzun vadede diğer enerji kaynaklarına göre maliyetinin daha azdır. Şehir şebekelerinde ki ani kesintilerin veya voltaj düşmeleri gibi olayların gerçekleşmez. Buda kullandığınız teknolojik aletlerin özellikle pil kullanan aletlerin ömrünün daha uzun olmasını sağlar.

Alternatif Enerji Kaynağı Türleri Nelerdir?

Rüzgar Enerjisi: Yıl boyunca dünyanın kendi etrafında dönmesi sonucundan oluşan basınç farklarından ortaya çıkan rüzgarları elektrik enerjisine dönüştüren sistemdir.

Güneş Enerjisi: Güneş ışınlarının güneş panelinden yansıyarak silisyum elementinin artı ve eksi kutuplarına ayırarak elektrik enerjisi üreten sistemdir.

Jeotermal Enerji: Yeraltında kıta hareketleri ya da volkanik hareketlerden dolayı sıkışan ve yüksek sıcaklığa sahip sıvı ve gazların taşıdığı enerjinin santrallerde elektrik enerjisine dönüştürülmesidir.

Dalga Enerjisi: Sürekli hareket halinde olan suyun türbinleri döndürmesi sonucu elektrik üretmesidir.

Hidrojen Enerjisi: Su ve doğal gaz gibi enerji sınıfında birinci sırada yer alan kaynaklarına hidrojenin ayrıştırılması ile elde edilen enerjidir.

Fotosentezden Açığa Çıkan Enerji: Fotosentez sonucu oluşan organik bileşiklerin saksının içindeki bakterilerin parçalaması ile ortaya çıkan elektronların depolanmasıdır.

Alternatif enerjilerin bize sağladığı en büyük şey mali etkenlerin yanında doğaya ve insan sağlığına tamamen zararsız olmasıdır. Alternatif enerji kaynakları sadece elektrik enerjisi olarak değil ısınma enerjisi olarak da kullanabiliriz. Tamamen zararsız olması dünyamızın geleceği açısından da oldukça önemlidir. Gelecek nesillere daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir dünya için mutlaka alternatif enerji kaynakları imkanlar el verdiğince kullanılmalıdır. Bu gün alternatif enerji kaynaklarının daha çok kullanılmaya başlanması tüm insanlık ve dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların yararına olacaktır. Sizde imkanınız el verdiği kadaralternatif enerji kaynaklarını kullanmaya ve yaygınlaştırmaya çalışmalısınız. Benim yapmamdan ne olacak ki demeden üzerinde yaşadığımız bu gezegeni güzelleştirmek için ufakta olsa bir adım atmalısınız.

Bu yazımda elimden geldiğince alternatif enerji kaynaklarını anlatmaya çalıştım. Bu enerji kaynakları bağımsız bir yaşamın olmazsa olmazları ve geleceği güzelleştirebilecek adımlar. Burada benim en çok ilgimi çeken fotosentez ile enerji üretilebilmesi idi. Sizin için en ilginci hangisi ?0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments