Alman Kurdu Irkı Bakımı ve Özellikleri

Alman Kurdu, Alman çoban köpeği, Alsatian, Deusther Schaferhund, German Shepherd Dog (GSP) olarak da bilinir. 19. yüzyılın başlarında ve 20. yüzyılın sonlarına doğru tam bir koyun köpeği üretmek amaçlı çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Genel kanının aksine kurt ile hiç bir alakası yoktur. Alman üreticiler, cesur, akıllı ve koyun gütmede iyi, kuvvetli ve koşuda yorulmayan bir köpek cinsi elde etmek isterken bu türü bulmuşlardır. Atik ve kuvvetli bir köpek elde ettikten sonra kısa sürede korumadaki yeteneği de ortaya çıkmıştır.Alman Kurdu Karakteri

Bu ırk, çok akıllı, sahibine ve ailesine bağlı, itaatkar, cesur ve koruyucu yapıdadır. Korkusuz olması ile meşhur olmuştur. Ancak asla saldırgan olma eğilimleri yoktur. Sadık olmaları bu ırkın çok iyi bir arkadaş olmasını sağlar. Son derece iyi bir gözlemcidir. Farklı yaşam tarzlarına kolaylıkla uyum sağlar. Yeni oyunlar ve hareketler öğrenmeye her zaman açıktır ve oldukça isteklidir. Sahiplerinin sesine karşı hassas yapıdadırlar. Öğrenmeye olan açıklıkları bu ırkı köpek sporlarında ön plana çıkarır.Cesur yapısı sayesinde dövüşten kaçmayan, tam bir arazi köpeğidir. Yabancıları karşı çokta arkadaş canlısı değillerdir. Gerekli sosyalleştirme yapıldığında evdeki diğer hayvanlar ve çocuklarla iyi geçinirler. Ancak yabancı köpeklerle arkadaş olmayı pek tercih etmezler.

Bakımı ve ihtiyaçları

3 farklı tüy yapısı vardır. Kalın-kısa, kalın-uzun ve dalgalı-uzun. Uzun tüylü olanların iki farklı tüy katmanı olmayabilir. Alman kurdu, minimum haftada 1 defa fırçayla güzelce taranmalıdır. Tüy dökümü zamanında ise daha özenli tarama gerektirir. Yemeden kaynaklı şişkinliği önlemek için günlük besinleri 1 günün tamamına yayılmalıdır. Yeterli egzersiz sağlandığında apartman ortamında rahatlıkla yaşayabilir. Bahçeli ortamlarda daha rahat edebilir ve alan korumayı kendisine iş edindiğinde daha mutlu bir hayat sürebilir. Ev ortamında yabancılara karşı her zaman dikkatli olunmalıdır. Yabancı insan ve yabancı köpeklere karşı temkinli yaklaşımı ve sevdikleri koruma iç güdüsü bazen ufak sorunlar yaratabilir. Bu gibi durumlara önceden önlem almak için eğitimine dikkat edilebilir yada doğru sosyalleştirme ile rahatlıkla aşılabilir.

 0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments