Alaskan Malamute ( Alaska Malamultu ) Irkı

Alaskan Malamute, Kuzey Kutup Bölge’sinden gelmektedir. Buna bağlı olarak aşırı soğuklara dirençli bir kürkü vardır. İlk zamanlarda, Alaska’da Mahlemut’ların arasında yaşamını sürdürdüğü bilinmektedir. Mahlemute, mahalleye yada köy anlamına gelmektedir. Bu ırk avlanan ayı yada fok benzeri büyük hayvanların köye kızaklarla getirebilmesi için boyut ve güç olarak zengin tasarlanmıştır. Avlana  hayvanları köye getirmek oldukça önemlidir bu sebepten dolayı bir köpekten çok değerli bir arkadaş olarak görülmüşlerdir. Irk 1896 yılında Alaska altın döneminde gelenl insanların köpekleriyle karışması sonucunda yok olma tehlikesi atlatmıştır. Ancak 1920’li yıllarda İngiltere’de bir yetiştirici hayran olduğu bu ırkı kurtarmış ve popülerliği artmıştır.Alaskan Malamute Irkının Özellikleri

Bu ırk genellikle çocuklarla, özellikle de büyük çocuklarla oldukça iyi anlaşır. Arkadaş canlısı olması, bu ırkı başarısız bir bekçi köpeği yapar. Gücünü kontrol edememesinden dolayı etrafında kendisinden küçük canlılar veya yavrular varsa dikkat edilmelidir. Kendi ırkına arşı biraz agresif olabilir. Erken yaşta sosyelleştirilmesi, bu ırkın evdeki diğer hayvanlarla geçimi açısından  oldukça önemlidir. Bu ırk arkadaş canlısı olsa dahi sadakatini sağlaması için eğitim sürecinde kararlı bir şekilde yaklaşılmalıdır. Bazılarının evcilleştirilmesi çok zor olabilir. Özellikle ara ara fazla başına buyruk davranabilir.Yavruluk döneminden itibaren enerji dolu olurlar, ancak yaşları biraz ilerlediğinde durağan bir yapıya bürünürler. Bu ırk sahibine yada yöneticisine çok bağlanır. İnsanlarla yeterli miktarda iletişim kurduğu sürece bahçede yaşamak onun için herhangi bir sorun oluşturmaz. Genel olarak sakin bir yapıya sahip olsa da uluyabilir ve kazmaya bayılır.

Bakımı ve ihtiyaçları

Irkın yoğun ve çift katmanlı bir kürkü vardır. Dış kürkü sert, iç kürkü ise yağlı ve yünlüdür. Sık kürkü sık tarama gerektirir ve ev ortamında bir hayli tüy dökecektir. Sürekli tüyle karşılaşmamak için belirli bir düzende sürekli taranması gerekir. Mamamute’un çok fazla faaliet yapması gerekir. Özellikle her gün 1 saat yoğun egzersiz yapması tavsiye edilir. Bir şeyler çekmekten hoşlanır. Uzun koşular ve yürüyüşler için uygundur. Yeterli egzersiz yapamadığında moralsiz ve agresif olabilir. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Katoen
Katoen
2 yıl önce

Bu köpeği beslemeyi çok istiyorum.