Akşamsefası Çiçeği – Bakımı Ve Çoğaltılması

Akşamsefası çiçeği ya da gecesefası çiçeği sabahları kapattığı güneş batarken ise açtığı çiçekleri ile bilinmektedir.  İsiminide bu özelliğinden amaktadır. Tropikal bölgelerden gelen bir çiçek türüdür. Boyu neredeyse 1 metre olabilir. Bu yüzden ciddi yer isteyen bir çiçektir. En uygun dikim zamanı ilkbahar aylarıdır. Birçok farklı renkte çiçek açarlar. Bunlar, pembe, kırmızı, eflatun, sarı, turuncu ya da beyaz olabilir. Bununla birlikte iki rengin karışımı ya da beneli ve çizgili de olabilmektedir.Akşamsefası Çiçeği Bakımı

Yaprakları kısa ve çiçekleri uzun bir yapısı vardır. Boru etrafında açılan taç yapraklardan oluşur. Kök kısmı yumru şekildedir ve kalın bir yapıdadır. Kendi kendine hızlıca çoğalabilen bir türdür. Kökleri çok fazla derine inmaz. Bu yüzden saksıda yetiştirilmek istediği zaman sığ saksılar iş görecektir. Saksı tercihinde derinlik yerine genişlik önemli bir unsurdur. Yayılmayı seven bir bitkidir. Bu yüzden genişlik ne kadar büyük olursa bitki o kadar hızlı gelişim gösterir. Bahçelere ve geniş alanlara ekilebilir. Saksıda yetiştirilmesinde drenaj iyi sağlanmalıdır. Fazla su bitkinin ölümüne sebep olur.

Toprak Seçimi

Su tutma kapasitesi yüksek ve yumuşak topraklardan hoşlanan bir bitkidir. Yetiştirlmek istenilen toprak mutlaka iyi bir drenaja sahip olmalıdır. Besin açısından zengin bir toprakda çok hızlı gelişirker. Aynı zamanda toprağın havalanması da önemli bir unsurdur.Işık İhtiyacı

Güneşi seven bu bitki baheçelrde ya da evlerde sabah güneşini alabileceği alanlara dikilmelidir. Ancak gölge ortamlarda da yaşamını güzel bir şekilde sürdürmektedir. Gölge ortamlarda da yaşamasında sorun yoktur. Sadece çok fazala karanlıkta sorun yaşanır.

Akşamsefası Çiçeği

Su Ve Hava İhtiyacı

Suyu seven bir bitkidir. Ancak toprağı nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Aşırı sulama çürümeye yol açar. Bir süre susuz kalması da sorun olmayacaktır. Sadece sulamada kullanılan suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir.Akşamsefası Çiçeği  Üretimi Nasıl Yapılır ?

Çopaltılması oldukça kolay bir bitkidir. Aslında çoğaltılmasına bir çaba istemez. Hiç bir müdahale olmadan kendi kendine tohumlarını döker ve çoğalır. Tohumların ekimi için en uygun zaman ilk bahardır. Eğer tohumlar yetişkin bir birkşden alınacaksa kış mevsimş başlarken yapılması en doğru olanıdır. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments