Akşam Sefası Çiçeği Bakımı Ve Çoğaltma

Akşam sefası çiçeği çok yıllık bir bitkidir. Uzun yıl çiçeği olarak da bilinir. Ana vatanı Amerika Kıta’sının tropikal bölgeleridir. Uzun yıllar yaşamına devam ettiği için boy olarak da 1 metreyi geçebilirler. Yaprakları kısa saplı ve oval bir yapıya sahiptir. Pembe, sarı, beyaz ve kırmızı renklerinde olabilirler. Çiçekleri zaman zaman benekli ve çizgili olabilirler. Bu bitki akşam saatlerinde açıp  sabah saatlerinde geri solduğu için bu ismi almıştır. Bitkinin kökleri müshil ve solucan düşürücü olarak bilindiğinden insan sağlığına iyi gelmektedir. Çiçeklerinden dökülen siyah renkli tohum ile kolayca üretilebilir. Yada bitki kendi kendine üreyebilir.Akşam Sefası Çiçeği Bakımı

Eğer bu bitki bahçe içerisinde yetiştiriliyorsa kış aylarında dikkatlice sökülüp temizlenerek bir saksıya alınmalı ve bahara kadar serin bir yerde saklanmalıdır. Yoksa donarak ölebilir. Ev içerisinde saksıda bakılıyorsa bu işleme gerek yoktur. Normal sıcaklıklara sahip bir otama alınması yeterli olacaktır. Bakımında toprağının çok kurumaması ve köklerinin donmaması önemlidir. Tohumları kış aylarına girerken toplanarak, bahar başlangıcında yeniden ekilerek yeni bir bitki elde edilebilir.

Toprak Seçimi

Akşam sefası iyi drenajlı ve su tutma kapasitesi yüksek, besin açısından da zengin topraklarda oldukça hızlı bir gelişim gösterir. Dayanıklı bir bitki olması bakımını kolaylaştırır. Köklerinin kolay hava alması için bir miktar perlit ilave edilebilir.

İlkbahar ve yaz aylarında standart katı veya sıvı gübreler ile ilave edilebilir. Verilecek gübre bitkinin dallarının daha gür olmasını ve çiçeklerinin artmasını sağlayacaktır. Eğer dikim yapılırken toprağına gübre karıştırma yapıldıysa sonradan gübre ilave edilmesine gerek yoktur.Işık İhtiyacı

Güneşi seven bir bitkidir. Ancak gölge yerlere de uyum gösterebilir. Ancak çok fazla ışıksızlığa çok fazla dayanmamalıdır. Dolayısı ile ışık alan ve güneşli alanlarda daha kolay gelişim gösterir. Yarı gölgelerde de rahat edebilir.

Su Ve Hava İhtiyacı

Bu bitkinin çiçeklenmeye başladığı yaz aylarına kadar toprağı sürekli nemli olmalıdır. Çiçek açmaya başladığında bolca su verilmelidir. Suyun üstten veya dip kısımdan verilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Dikkat edilmesi gereken noktaların başında kış aylarında doğrudan musluktan su vermemektir. Oda sıcaklığında su verilmelidir. Musluk suyu dinlendirilmeden verilebilir. Sudaki kirece karşı dayanıklı bir yapısı vardır. Saksı tabanında su kalmamasına dikkat edilerek sulama yapılmalıdır. Köklerinin zaman zaman havalanması gelişimini olumlu etkiler.Akşam Sefası Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Akşamsefası bitkisi üretimi tohumdan, yumru köklerinin kış başlangıcında temizlenerek saklanmasıyla ve çelik alma yöntemi ile kolaylıkla yapılabilir. Ancak bu bitki çok hızlı gelişim ve yayılım gösterdiği için tohumdan üretim en çok tercih edilenidir.

Sonbahar aylarında yada kış aylarına girerken toplana tohumlar bir kaç hafta gölge bir yerde kurutularak, hava almayan serin bir yerde ilk bahara kadar saklanmalıdır. İlk baharda ise bitki torfu, perlik ve dere kumu karışımı bir toprağa ekimi yapılarak filizlenmesi sağlanabilir. Filizlerde ikiden fazla yaprak olduğunda ekimi yapılabilir.Saksıda Bakımı

Çok hızlı gelişim gösteren bir bitki olduğu için geniş saksılara ihtiyaç duyulur. Bu göz önünde bulundurularak saksılara ekimi yapılmalıdır. Kökleri çok fazla derine inmediği için saksının çok derin olmasına gerek yoktur. Saksının yapısı da önemli değildir standart plastik yada toprak saksılar kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken şey saksıda tahliye sularının olmasıdır. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments