Akasya Çiçeği Bakımı Ve Üretimi

Akasya çiçeği hem kokusu hemde görüntüsü ile herkesin dikkatini çeker. Ilıman iklimleri seven ve yaklaşık 600 türü bulunan bir bitkidir. Daha çok yeşil yaprakları olan küçük ağaçlar formunda karşımıza çıkarlar. Genellikle bulunduğu bölgede kendiliğinden yetişirler. Dalları sarkıktır. Ilık, nemli ve yarı tropikal iklimlerden hoşlanırlar. İyi beslenmiş ve organik maddelerce zengin topraklarda oldukça hızlı gelişim gösterirler. Ancak bunun yanında kimi zaman zor iklimlere veya zor toprak koşullarına da uyum sağladıkları gözlemlenmiştir. Akasya için toprağın alkali oranının yüksek olmaması gerekir.Akasya Çiçeği Bakımı

Genelikle kırmızı, beyaz ve sarı renklerinde olurlar. Ancak mor olarak da rastlanması mümkündür. Bu çiçeklerin bakla cinsinden bir meyvesi bulunur. Bazı türleri her mevsim yeşil yapraklar taşırlar. Oldukça dayanıklı bir yapıları vardır. Soğuk kış koşullarına karşı da oldukça dayanıklıdırlar. Ne kadar dayanıklı bir bitki olsa da sert esen rüzgarlardan korunması gerekir. Çünkü sert ve  şiddetli rüzgarlar ince dallarını kırabilir.

Toprak Seçimi

Besin açısından zengin ve organik maddeler içeren toprakları çok severler. Bu tarz topraklarda oldukça hızlı gelişirler. Her bitki gibi akasyalar da beslendiği zaman daha güzel bir forma bürünürler ve çok daha güzel çiçekler açarlar. Bu sebeple kış başlamadan hemen önce ve kış bitip havalar düzelmeye başlarken toprağı besleyebilirsiniz. Besleme için organik hayvan gübreleri kullanılabilir.

 Budama İhtiyacı

Düzenli olarak yıpranmış veya kırılmış dalların budanması gerekir. Budama gelişimi olumlu bir yönde etkileyecektir. Özellikle yıpranmış dalların budanması yeni dalların çok daha rahat bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır.

Su Ve Hava İhtiyacı

Çok fazla nem ihtiyacı yoktur. Sulama konusunda bu çiçekler çokta nazlı değildir. Sulama standart bir şekilde yapılabilir. Toprağı kurudukça kuru toprağı nemlendirmek yeterli olacaktır. Akasyalar zor koşullarla karşı karşoya kaldıklarında hemen olumsuz geri dönüş yapmazlar. Soğuk havalara bir yere kadar dayanırlar. Soğuk kadar kuraklığa da bir süre dayanabilirler. Havadar olmasından hoşlanırlar.Akasya Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Bu çiçekleri üretmenin en garanti yöntemi tohumdan çoğaltmaktır. Bir ser ortamında dört mevsim boyunca bu çiçekler tohumdan yetiştirilebilir. Tohum ekilmeden önce ortamı en iyi şekilde hazırlanmalıdır. Tohumları oldukça sert ve kalındır. Bu yüzden doğrudan toprağa ekildiğinde az verim alınacaktır.

Akasya tohumları ekilmeden hemen önce şişirilmesi gerekir. Kalın kabuklu olan tohumların içerisine su girmesi için sağ ve sol yanına küçük bir delik açılmalıdır. Bu çok dikkatli ve sterilize edilmiş malzemelerle yapılmalıdır. Tohumun içerisindeki çekirdek delinmemelidir.

Daha sonra oda sıcaklığında olan bir suyun içerisine delinen tohumlar konulmalıdır. 24 saat boyunca bu şekilde dinlenmeye bırakılmalıdır. Kullanılan suyun temiz olması da oldukça önemlidir. Musluk suyu yerine içme suyu kullanılması tavsiye edilir. Tohumlar 24 saat içinde şişecektir. Tohumların şiştiğini suyun üzerine çıktıklarından anlayabilirsiniz.

Şişme işlemi tamamlandıktan sonra artık çimlendirme işlemine geçilebilir. Güneş ışığı alabileceği ancak doğrudan güneşte kalmayacağı bir yere saksılar yerleştirilmelidir. Ardından  üzerine ışık geçiren bir malzeme koyulmalı ve sera etkisi yaratılmalıdır. Çok derine olmamak kaydı ile tohumlar ekilmelidir. 1 ay içerisinde çimlenme tamamlanacaktır.

Akasyalar 1 yaşına gelene kadar korunaklı bir ortamda tutulmalıdır. Bu sayede sağlam bir şekilde gelişim göstereceklerdir. Genç bir fide oldukları dönemlerde dayanıklı değillerdir.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
zkststtsvi
zkststtsvi
2 yıl önce

Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?