Ağlayan Gelin Çiçeği Bakımı Ve Çoğaltılması

Ağlayan gelin çiçeği hassas ve bakımı zor bir çiçek olarak bilinse de doğru ilgi ve bakımla gayet kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Büyük soğanlarının çiçeklenmesinden sonra bakımı gayet basittir. Bu çiçeklerin çoğunun kökeninin Asya veya Avrupa olduğu düşünülmektedir. Bir çeşidi ise Kuzey Amerika’da bulunur.

Ağlayan Gelin Çiçeği, soğan kemirmeyi seven sincaplara ve ampulü kazarak çıkarabilen diğer kemirgenlerine karşı koyar ve eğer yanında ektiğiniz başka çiçekler varsa diğer soğanları korumaya yardımcı olabilir. Ağlayan gelin Çiçeğini yaz güneşinde bırakmayın. Gölgeli yerleri tercih edin. Bir sonraki yıl Ağlayan Gelin Çiçeği yerini sevdiyse eğer birden fazla üretecek ve daha çok çiçeğe sahip olacaksınız demektir.Ağlayan Gelin Çiçeği Bakımı

Özellikle bahçe de bakılıyorsa, kemirgenlerin olmadığı yada zarar veremeyeceği alanlarda tutulmalıdır. Kemirgenler bu çiçeğin soğanına zarar verebilir ve çiçeğin ölümüne sebep olabilir. Doğrudan yaz güneşine maruz kalmaları bu çiçeklere zarar verecektir. Eğer bir kere yerini severse üreyecek ve yeni bebekler verecektir.

Toprak Seçimi

Bu çiçekler nemli topakları severler. Doğrudan güneş almayan ve hızlı kurumayan alanlarda yetişebilir. Toprağın hızlı kurumaması önemlidir. Çünkü nem bu çiçeğin gelişimi için önemlidir.Işık İhtiyacı

Doğrudan güneş ışığın maruz kalmaması gerekir. Parçalı gölge alanlarda daha rahat yetişir. Direkt güneş ışığına maruz kalması bitkiye zarar verecektir. Yerinin çok fazla değiştirilmemesi gerekir. Bu yüzden duracağı ortamın en başında parçalı gölge olmasına yada direkt güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Su Ve Hava İhtiyacı

Sulama yapılırken ölçü olması açısından bir kap kullanılması çiçeğin sağlığı için önemlidir. Her sulama aynı miktarda ve aynı günde olmalıdır. Bunlara dikkat edildiği zaman bitki hızlı bir şekilde gelişim gösterir.

Diğer Gereksinimleri

Yerini bir defa sevdikten sonra bol bol yavru verir. Bu yüzden durduğu yeri çok fazla değiştirmemeye çalışmalısınız. Yerini sevdikten sonra fazlaca çiçek açacaktır ve yavru verecektir.Ağlayan Gelin Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır ?

Eğer bitki yerini sevdiyse hızlı bir gelişim gösterecek ve çoğalmaya çalışacaktır. Bu aşamaya kadar özenle takip etmelisiniz bu yaşamdan sonra bir kaç farklı yöntemle bitkiyi çoğaltabilirsiniz.

1 ) Köklerinden Ayırma Yöntemi

Bitki yetişkin boyutuna ulaştıktan sonra gelişim gösteren köklerinden ayrıma işlemi uygulanabilir. Gelişim gösteren kökler özenli bir şekilde ayrılıp, içerisinde uygun toprak bulunan başka bir saksıya ekildiğinde ve toprak nemli tutulduğunda rahat bir şekilde yeni çiçek gelişecektir.

3 ) Tohumdan

Tohumları gelir gelmez ekimi gerçekleştirilebilir. İyi drene edilmiş topraklarda bitki soğanları ve kök sistemi gelişim gösterinceye kadar nemli tutulmalıdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments