Afghan Hound Irkı Ve Özellikleri

Afghan Hound Nasıl Bir Fiksel Yapıya Sahiptir ?

Afghan Hound ( Afgan Tazısı ) uzun ve ince bir gövdeye, zarif bir başa, püsküllü uzun tüylere ve güçlü bir çene yapısına sahiptir. Siyah bir burna sahiptir ve başının arka tarafı çıkıntılıdır. Çenesi oldukça uzun olduğu için dişleri oldukça düzenli bir şekilde dizilidir. Gözleri siyah renkte ve badem şeklindedir. Kulakları başı ile uyumludur. Boyun kısmı uzun ve güçlüdür. Göğüsü gösterişli ve karın bölgesi ile düzgün bir açıya sahiptir.  Ön bacakları oldukça güçlü ve düzdür. Ayak parmakları ucun tüylerle kaplıdır. Kuyruğunu genellikle halka şeklinde tutar. Tüm vücudu uzun, bol ve ipeksi yapıya sahip tüylerle kaplıdır.


Nasıl Bir Karakter Yapısına Sahiptir ?

Biraz çekingen bir karakter yapısına sahiptir. Fakat oldukça sevimli ve sadıktır. Bir o kadar da şefkatli, hassas ve azda olsa dominant bir yapıya sahiptir. Genellikle zarif, asil ve cesurdur. Fakat zaman zaman şüpheci tavırlar sergileyebilir. Eski zamanlarda güvenilmez oldukları düşünülse de günümüzde bu düşünce tamamen değişmiştir. Eğitimi bir nebze kolay olmasına rağmen eğitiminde yeterince ciddi davranılmazsa söz dinlemez ve başına buyruk olabilir. Bahçesiz bir evde beslemek ve eğitmek zor olacaktır. Ayrıca uzun tüyleri sebebi ile ev ortamında bakımı zor olabilir.

 

Afghan Hound İçin Yaşam Ortamı Nasıl Olmalıdır ?

Apartman yaşantısına pek uygun bir ırk değildir. Evde bir hayli hareketsiz kalacakları için geniş bir bahçe veya arazi bu ırk için oldukça önemlidir. İç ve dış ortamda yaşayabilirler. Ancak dış ortamlarda çok daha özgür olacağı için daha mutlu olacaktır. Evde ise uyumayı tercih ederler.


Afghan Hound Irkının Egzersiz İhtiyacı Nasıldır ?

Afgan tazısının günde en az yarım saat özgürce koşmaya ihtiyaç duyar. Bunun dışında tüm gün boyunca özgürce koşup dolaşabileceği, mümkün olduğunca geniş arazileri çok fazla severler. Eğer geniş araziye sahip değilseniz onunla uzun yürüyüşler yapmalısınız. Serbest bırakabileceğiniz alanlarda birlikte koşabilirsiniz.


Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Uzun ve yoğun bir tüy yapısına sahip olduğu için her gün aksatılmadan taranmalıdır. Gerektiği durumlarda kuru şampuan ile yıkanmalı ve en az ayda bir kerede normal yıkama yapılmalıdır. Kulak yapısı fazla uzun olduğu için verdiğiniz mamaya bağlı olarak mama kabına girmemesi için yukarıda toplayabilirsiniz. Aynı zamanda kulakları sık aralıklarla kontrol edilmeli olumsuz bir durum varsa müdahale edilmelidir. Uzun tel fırçalar bu ırkın bakımı için oldukça uygundur.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments