Affenpinscher Irkı Ve Özellikleri

Hareketli, meraklı, cesur ve inatçı bir ırktır. Aktif ve dayanıklı olmasının yanında oldukça atik ve kıvraktır. Bunun yanı sıra oyuncu ve yaramaz tavırlarıyla oldukça sevimlidir. Oldukça sakin huylu ve zekidirler.  Ufak bir ırk olmasının yanı sıra havlama ve tırmanma eğilimi vardır. Ancak bu eğilimler yavruluktan itibaren alacağı eğitimle rahatlıkla giderilebilir. İlk üretildiği yıllarda Affenpinscher  ahır ve mutfakları farelerden korumakta kullanılmıştır. Kıvrak yapısı ile fareleri rahatlıkla kovalayabilir. Ancak günümüzde yalnızca süs köpeği olarak kullanılmaktadır.


Affenpinscher ırkının ömürleri ne kadardır ?

 

Ortalama ömürleri 12-14 yıldır. Yetişkinleri 6 kilogram kadar olabilmektedir. Boyları ortalama 30 santimetredir ve kuyruk yapısı kısadır. Affenpinscher siyah, gri, kırmızı, gümüş ve bronz olabilir. Oyuncaklarla düşkün oldukları için genellikle küçük çocuklarla iyi anlaşamadıkları düşünür ve çocuklarla yalnız bırakılması önerilmez. Ancak bu Affenpinscherlerin aşılamayacak bir sorunu değildir.


Diğer canlılarla ilişkisi nasıldır ?

Terrierlerin çoğundan farklı olarak diğer köpekler ve hayvanlarla arkadaşlık ilişkileri oldukça iyidir. Düzgün sosyalleştirildiği taktirde hiç bir canlıya zarar vermez. Ailesine ve yakın çevresine sadıktır. Sahibine ve dostlarına karşı güçlü bir bağlılık gösterir. Genellikle sakin huylu olmasına rağmen bir tehdit hissettiğinde korkusuz ve atılgandır. Diğer köpekleri tehdit olarak algıladığında boyutları ne olursa olsun kafa tutmaya çalışacaktır.


Affenpinscher ırkı kolay eğitilir mi ?

Affenpinscher eğitime oldukça açıktır. Kolaylıkla eğitilebilir ve farklı numaralar öğretilebilir. Düzenli ilgi gösterildiğinde çok eğlenceli bir ırktır. Eğitiminde veteriner kontrolünde ödül mamaları kullanılabilir. Enerjisi ile sizinle oynamaktan sıkılmayacaktır.


Apartman yaşamına uygun mudur ?


Affenpinscher ırkı apartman yaşamına uygun bir köpek ırkıdır. Her ne kadar dışarıda oynamaktan hoşlansa da bahçe yaşamı bu ırka uygun değildir. Ev ortamında daha rahat ederler. Sakin yapıları itibari ile apartman dairelerinde çokta sorun çıkaran bir köpek ırkı değildir. Enerjik ve aktif bir köpek olmasına rağmen boyutları itibari ile egzersiz gereksinimi ev içinde veya bahçede yapılan oyunlar ve kısa yürüyüşler ile rahatlıkla karşılanabilir.


Affenpinscher’ın tüy yapısı ve bakımı nasıl olmalı ?

 

Kaba ve tüylü yapıdaki kürkünü  haftada 2-3 kez fırçalamak gerekir. Her 3-4 ayda bir tüylerinin kısaltılmasında hem köpeğinizin rahatlığı hemde bakım kolaylığı sebebi ile yarar vardır. Diğer Terrierlerde de olduğu gibi ırkın en büyük avantajlarından biri aşırı derecede tüy dökmüyor olmasıdır.Diğer yazılarımıza göz atın :

Köpek Sahibi Olmak0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments