Açelya Çiçeği Bakımı – Yetiştirilmesi ve Üretimi

Açelya, saksı çiçekleri arasında oldukça popüler olan bir bitki. Pembe, eflatun, beyaz ve sarı gibi bir çok renk tonunda olabilen bu çiçekler görüntüsü ile her zaman çiçek seven insanların kalbimde hoş bir kıpırtı uyandırmıştır. İsminin anlamı da en az görüntüsü kadar güzel. Dillendirilmeyen ve söylenmeyen bir aşk anlamına gelmektedir. Bu çiçekler aşkını içinde tutanların çiçeği olarak da bilinir.

Bu çiçek oldukça kısa bir süre kendisini gösterir ve yılın geri kalanı kapalı bir şekilde bekler. Bu yüzden bakımı çok önemli noktalar içerir ve dikkat edilmelidir. İlk baharın ilk yarısında çiçek açmaya başlar ancak sadece kısa bir süre kalır. İşte açelya bakmaya, büyütmeye ve çoğaltmaya dair her şey;Açelya Çiçeği Bakımı

Bu çiçek bakımı ve çoğaltması diğer çiçeklere göre nispeten daha zor bir çiçektir. Ancak her çiçekte olduğu gibi bu çiçeklerde ilgi ve özenle gayet güzel yetiştirilebilir ve çoğaltılabilir. Bu çiçeklerin bakımı için biraz daha özenli davranmak güzel çiçeklerini sizlere sunmaları için yeterli olacaktır. Eşsiz görünümleri ve renkleri için biraz daha ilgili davranmaya değer. Çok yıllık bir bitkidir ve hemen ilk yılında çimlenmeye başlar.

Toprak Seçimi 

Bu çiçekler zengin toprakları severler. Özellikle çürümüş bitkilerin bulunduğu humuslu topraklarda çok güzel bir gelişim gösterirler. Eğer bu çiçeği en verimli şekilde yetiştirmek istiyorsanız mutlaka buna dikkat etmelisiniz. Bunların yanında bu çiçekler nemli topraklardan hoşlanırlar. Toprağı devamlı nemli kalmalıdır ancak aşırı derecede su tutmamalıdır. Topraktaki fazla su mutlaka dışarı atılmalıdır.

Bu çiçekler için toprak mutlaka özel olarak seçilmelidir. Doğal ve zengin topraklar tercih edilmelidir. Kesinlikle ekstradan gübre ilaveleri yapılmamalıdır. Bitkinin yeterli besin ihtiyacını toprak ile karşılayabilecek şekilde seçimler yapılmalıdır. Eğer sonradan gübre eklemesi yapılırsa bu çiçeğin formunun bozulmasına yada bazı toprak rahatsızlıklarına sebep olabilir.Işık İhtiyacı

Bu çiçekler doğrudan güneşe ihtiyaç duymazlar. Ancak dolaylı yollardan mutlaka güneş alması gerekir. Karanlık veya gölge olan alanlar bu çiçekler içi uygun değildir. Hatta karanlık ortamlarda çiçekleri dökebilirler. Karanlık olduğu düşünülen ortamlarda yaprakların dökülmemesini sağlamak için aydınlatıcılar kullanılabilir. Ancak en sağlıklı olanı dolaylı yollardan güneş alabileceği bir noktada bulunmasıdır.

Saksıda yetiştiriliyorsa ara sıra saksının çevrilmesi gerekir. Yapraklar güneş gören yerlere doğru uzamak isterler. Bu yüzden en azından  haftada bir defa çevirmek çiçeğin yapraklarının orantılı bir şekilde büyümesini sağlar.

Su Ve Hava İhtiyacı

Oldukça suyu seven bir bitkidir. Ancak sulama yapılırken ölçü kabı kullanmak faydalı olacaktır. Toprağın kuruma süresi göz önünde bulundurularak sulama yapılmalıdır. Sıcak havalarda haftada iki, serin havalarda ise bir defa sulama önerilir. Aşırıya kaçmamak önemlidir. Aşırı su verildiğinde kök ve toprak hastalıkları ortaya çıkabilir.

Bu çiçekler havadar yerlerde yetişmeyi çok severler. Balkon ve bahçelerde oluşan esinti hoşuna gider ve gelişimini hızlandırır. Eğer ev içerisinde saksıda bu çiçekleri yetiştiriyorsanız gün içerisinde hava almaları için balkona çıkarabilirsiniz. Ancak bu durum bitkinin çeşidine göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden kısa süreli denemelerle en uygun ortamı bulmanızda fayda vardır. 

Diğer Gereksinimleri

Ilıman iklimlerde yetişen bir bitkidir. Evde bakım içinde bu ortam sağlanmalıdır. Fazla sıcak veya soğuk bu bitkiyi olumsuz yönde etkiler. Özellikle kış aylarında soğuktan korunması gerekir. Sulama yapılırken su sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Suyun oda sıcaklığında olması önemlidir.

İki yada üç senede bir saksısı mutlaka değişmelidir. Her defasında bir üst boy saksıya geçmek bitkinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Saksı değişimi sırasında toprağını da değiştirebilirsiniz. Ancak buradaki önemli nokta yeni konulan toprakla eski toprağın aynı yapıda ve bol humuslu olmasıdır. Fazladan bir gübreleme yapılmasına gerek yoktur.

Solmuş olan çiçek veya yapraklarını temiz olduğuna inandığınız bir makas yada bıçakla kesmeniz gerekir. Bu bitkinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Ancak elle koparmaktan kaçınılmalıdır. Solmuş yaprakları olduğu dönemlerde sıvı besin takviyesi yapılabilir.Açelya Üretimi Nasıl Yapılır ?

Bu nadide çiçekleri çoğaltmak için bir kaç farklı yol vardır. Hepsinde doğru adımlar izlenirse sorunsuz bir şekilde çiçekler çoğaltılacaktır.

1 ) Köklerinden Ayırma Yöntemi

Bitkinin köklerine zarar vermemek için bu işlem çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Özen gösterildiğinde oldukça kolay bir işlemdir. Bitki dikkatli bir şekilde toprağından çıkarılır. Bu noktada köklere zarar vermemek için yavaş ve nazik davranmalısınız. Topraktan çıkarılan bitkide kök kısmından yukarı uzanan filizler zaten kendisini gösterecektir. Bu bitkilerin alınıp ayrı bir saksıya ekilmesi ile yeni çiçekler oluşur.

2 ) Tepe Çeliği İle

En gelişmiş dalların tepesinden 8 veya 10 santim arası bir parça kesilerek alınır ve bu kesilen dallar yeni saksılara ekilir. Yeni saksılara ekim yapıldıktan sonra bakım aynı şekilde devam eder. Toprak kuru kalmamalıdır.

3 ) Tohumdan

Tohumdan ekilirken sera etkisi yaratılmalıdır. Bu durum çimlenmeyi oldukça hızlandırır.  Tohum orta seviyede bir derinliğe ekilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken çok sık bir şekilde tohum yerleştirmemektir. Tohumlar seyrek olmalıdır.0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments